11 Ağustos 2013 Pazar

Apartmanlarda Risk Değerlendirmesi

Ocak ayında yürürlüğe giren İş yerleri ve apartmanlar için “risk değerlendirmesi” mecburiyeti getiren yasaya göre yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere 22 bin liraya kadar ceza kesilecek.

İşyerleri ve binalar için “risk değerlendirmesi” zorunluluğu getiren yasa Ocak ayında yürürlüğe girdi. Mayıs ayı itibariyle yükümlülüklerini yerine getirmeyen apartmanlara binlerce liralık cezalar yolda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı “Apartmanlarda Risk Değerlendirmesi Rehberi” ile işyerleri ve apartmanlarda muhtemel kazaların önlenmesini amaçlayan yasa yürürlükte. Ama bir çok apartman yöneticisi bu durumdan haberdar değil.

Yılbaşında yürürlüğe giren yasa ile bina, apartman, site ve işyerlerine “risk değerlendirmesi” mecburiyeti getirildi. Düzenlemeye göre, apartman yöneticisi, kapıcı ve konut sakinlerinden oluşan bir ekip, kontrol listesi oluşturacak. Belirli aralıklarla güncellenecek olan listede asansör güvenliğinden, elektrikle ilgili kaçak ve benzeri durumlara, kazan dairesinden otoparka ve iç ve dış zemin etütlerine kadar birçok madde yer alıyor.

Çok sayıda işletme ve apartman yönetiminin yasadan haberi yok. Bu işlemi yaptırmayan iş yerleri ve apartmanlar, ilk ay için 3 bin 234 lira ceza ödeyecek. Söz konusu ceza, takip eden aylarda 4 bin 851 lira olarak uygulanacak. Bu da Mayıs ayı itibarıyla yükümlülüklerini yerine getirmeyen apartman ve işyerlerinin 22 bin 638 lira ceza ödeyeceği anlamına geliyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder